Literatura kołem się toczy

Biblioteki wędrowne wywodzą się ze Szkocji przez Samuela Browna u progu XIX w. Wówczas niewielkie ilości książek pakowano do specjalnych skrzyń, które umożliwiały transport do konkretnych miejsc. Najpierw cała procedura była przeprowadzana przy wykorzystaniu wozów konnych, później wraz z rozwojem motoryzacji zastąpiono je pojazdami mechanicznymi.  Dzisiaj mobilne auta z książkami można spotkać na skwerach, plażach, czy w trakcie koncertów i festiwali muzycznych. Jak widać pojazdy specjalistyczne to szeroka grupa, która jest nieodłącznym elementem życia społecznego.

Food trucki - nieodłączny element polskich ulic

Obok pojazdów specjalnych dedykowanym duszy są też te dbające o nasze ciała, a dokładniej mówiąc żołądki. Food trucki szczególnie w sezonie letnim cieszą się ogromną popularnością. Ich historia sięga XIX wieku, kiedy to Charles Goodnight skonstruował pierwszy pojazd tego typu zapewniając ciepłe posiłki poganiaczom bydła.  W Polsce początek boomu na punkty gastronomiczne na kółkach to przede wszystkim lata 90. i wzrost zainteresowania szybkimi daniami, takimi jak zapiekanki, czy hot-dogi. Po dwudziestu latach rynek food tracków przeobraził się w rozwiniętą ofertę kulinarną, a bary na kółkach przestały kojarzyć się z kurczakami z rożna, a stały się synonimem kuchni z różnych zakątków świata. Na przestrzeni ostatnich lat spopularyzowało się liczne zloty i festiwale food trucków, gdzie ich właściciele nie tylko prezentują wysoki standard serwowanych dań, ale również chwalą się nietuzinkową prezencją swoich mobilnych restauracji. Oklejanie food trucków oryginalną, przyciągającą wzrok reklamą to typowy przykład skutecznej reklamy mobilnej.

W ciągu ostatnich 10 lat zarejestrowano około 100 tysięcy pojazdów specjalnych. Wśród nich obok standardowych odśnieżarek są dużo bardziej ekstremalne pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych, czy mobilne punkty pomiarów geofizycznych.  Świat motoryzacji to niezwykle złożona struktura, która jednocześnie stanowi ciekawą historię o współczesnych zjawiskach społecznych. A my tym zjawiskom chętnie nadajemy wizualny kształt.